0212 506 30 70

0212 495 09 98

0545 565 65 05

Yoğurdun Faydaları

Bağışıklık sistemini güçlendirir

Yoğurt zengin besin içeriği dolayısıyla bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur. Bu özelliği nedeniyle vücudumuzu kanserden, mide ve bağırsak hastalıklarından, mide, kolon ve ince bağırsak kanserlerine kadar birçok hastalıktan korunmasında yardımcı olur.

Yoğurt mikropları öldürüyor

Yoğurt kolesterol emilimini azaltır, probiyotik aktiviteye sahiptir ve çocukların bulaşıcı karaciğer iltihabı (hepatit) hastalıklarının tedavilerine yardımcı olarak kullanılır. Ayrıca yoğurt, bağırsaklarda bulunan tehlikeli ve zararlı mikropların yaşamasını engeller.

Yoğurt sindirimi kolaylaştırır.

Yoğurt vücutta kendi kendine sindirilebilen tek gıdadır. Bazı bünyeler yapısı gereği sütteki laktozu sindiremez. Bu durum fiziksel rahatsızlıklara neden olur. Sütte bulunan laktoz, yoğurtta laktik asite dönüştüğünden, yoğurdun sindirimi daha kolay olmakta ve gerekli besinler yoğurttan sağlanabilmektedir. Stres, alkol, kolalı ve karbonatlı içeceklerle zarar gören sindirim sistemini korur.Tüberküloz hastalığına karşı doğal bir antibiyotik etkisi gösterir.

Bebekler için iyi bir pretein ve kalsiyum kaynağıdır.

Bebeklerde anne sütü tek başına 6 ay yeterli olmakta ise de bundan sonraki zamanda sadece anne sütü yeterli olmaz. Yoğurt anne sütünden sonra başlanan çok değerli bir ek besindir. Bebeklerin sindirim sistemi çok hassastır ve her besini sindirebilecek nitelikte değildir. 6’ncı aydan sonra sindirim enzimleri sadece bazı besinleri sindirebilecek duruma gelir. Yoğurt kolay sindirilebilen bir besin olup aynı zamanda bebekler için iyi bir protein ve kalsiyum kaynağıdır.

Tansiyonu düzenliyor!

Amerikan Kalp Vakfı'nın yaptığı ve 15 yıl süren bir çalışmada, düzenli yoğurt tüketmenin yüksek tansiyon riskini azalttığı ve her gün bir kase yoğurt tüketen kişilerin büyük tansiyonlarının normal değerlerde olduğu ortaya konuluyor. Yoğurdun sağladığı bu etkinin, içerdiği yararlı bakteriler sayesinde olduğu düşünülüyor.

Yoğurtta bulunan Minerallerin Diş,kemik ve tırnak gelşiminde faydalıdır.

Kalsiyum: Kemik,diş ve saç gelişmesini sağlar,sinir sistemini düzenler, kişiyi çabuk öfkelenmeye karşı korur. Şurası mutlaka bilinmelidir ki güzelliği bozan en korkunç şey; öfkeli ve sinirli olmaktır.
Fosfor: Vücut için en önemli mineral, fosfordur. Bumineral, dokuları, kemik, diş ve bütün hücreleri yeniler, B grubu vitaminler fosforla birlikte çalışır.
İyod: Tiroid bezlerinin çalışmasını sağlar, guatr hastalığını önler. Bu mineral vücut hücrelerinin çalışma ahengine de yardımcı olur, uyarıcı bir etkisi vardır.
Flori: Diş çürümelerini önler.

Kadınlar için mantar hastalığını önlemede etkindir.

Yoğurdun kadınlardaki mantar oluşumuna karşı da çok faydalı olduğunu ve risk faktörü taşıyanların yoğurt kullanmaları önerilmektedir.. Ancak her yoğurt kullanılamıyor. Bunun için 'bio' özelliği olan ya da evde mayalanan yoğurt olması gerekiyor. Bilim adamları özellikle antibiyotik kullanımına bağlı olarak kadınların çoğunda oluşan mantara karşı haftada bir yoğurt sürmelerini öneriyor. Yine mantar oluşumu riski taşıyan diyabet hastaları, doğum kontrol hapı kullananlar ve gebelere haftada bir önlem olarak yoğurt sürmelerini tavsiye ediyor.

Menapoz döneminde ateş basması şikayetine iyi gelir.

Menopoz dönemindeki kadınların ateş basması şikayeti durumlarında kalsiyum takviyesi de şarttır. Tablet yerine kalsiyumdan zengin süt, yoğurt, peynir benzeri gıdaların tüketiminin artırılması gerekir.

Şeker hastalığı için yararlıdır.

Yoğurt daima suyuyla birlikte yenmelidir. Süzme yoğurtta "B" vitamini kalmaz. Çünkü, vitaminler hep yoğurdun suyundadır. Şeker hastalığı için yararlı bir besindir. Şeker hastalarına verilecek yoğurt, ekşimiş olmamalı ve kaymağı alınmış olmalıdır.

Kas gelişimini destekliyor

Yoğurt içerdiği protein sayesinde özellikle egzersiz sonrası yıpranan kasların onarılmasında görev alıyor. Protein dokuların gelişmesi ve onarılmasını sağlayan temel besin öğesidir. Doğru protein kaynakları tüketerek de kas gelişimi ve yıpranan kasların onarımını sağlamak mümkün. Bu protein kaynaklarının başlıcalarından biri de süt ve süt ürünleri.

Yoğurt tatlı isteğinin önüne geçer

Bir kase yoğurt tüketerek tatlı isteğinizi önleyebilirsiniz. "Bir kase yoğurt protein, karbonhidrat ve yağ miktarını dengeli bir şekilde içerdiği için kan şekerinin dengelenmesini sağlıyor. Sağlıklı beslenmenin temel taşlarından biri de kan şekerinin dengeli olmasını sağlamaktır. Üstelik kan şekeriniz ne kadar dengeli olursa abur-cubur ve tatlı istekleriniz de o kadar az olacaktır. Özellikle canınız tatlı istediğinde ise ev yapımı meyveli yoğurt yaparak ya da meyve ve yoğurdu blenderdan geçirdikten sonra dondurarak son derece sağlıklı tatlılar elde edebilirsiniz" diyor.

Yoğurtla güzelleşin! Fazla yağlarınızdan kurtulun!

Güzellik için de çok önemli bir besin kaynağı olan yoğurdun cilde müthiş bir parlaklık kazandırdığı da unutulmaması gereken bir gerçektir Yoğurdun faydaları saymakla bitmez. Yoğurt, doğal bir nefes kokusu ve diş taşı önleyicisidir. Ayrıca yağ yakımına yardımcı olması özelliğiyle kilo vermek ve özellikle karın bölgesindeki fazla kilolardan kurtulmak isteyenler için de ideal bir besindir.

Neden Trakya Çiftlik Sütü Tercih Etmelisiniz ?

%100 Doğal Katkısız
Hijyenik Sağım
Eve Servis