0212 506 30 70

0212 495 09 98

0545 565 65 05

Trileçe

Yumurtaların sarı ve beyaz kısımlarını dikkatli bir şekilde ayırın. Yumurta beyazlarını derin bir karıştırma kabına alın. Toz şeker ilave ettikten sonra mikserle, yüksek devirde krema halini alana kadar karıştırın. Yumurta sarılarını da katıp, mikser yardımıyla karıştırma işlemini sürdürün.

Tavuk Göğsü

Margarini tencereye alarak yavaşça eritmeye başlayın. Margarin tencerede eridikten sonra un ekleyin ve bir müddet karıştırarak kavurun. Şekeri de ekledikten sonra karıştırmaya devam ederek ocağın altını kapatmadan orta ateşte devam edin.

Muhallebi

4 su bardağı sütü ve şekeri tencereye koyup ocağa yakın. 1 su bardağı sütün içine nişastayı koyup karıştırın. Süt kaynamaya başlayınca nişastalı sütü kaynayan sütün içine katıp hızlıca karıştırın ki topaklanmasın.

Kazandibi

Süt, pirinç unu, mısır nişastası ve toz şekeri derin bir tencereye alın. Karışımı bir çırpma teli yardımıyla pürüzsüz bir hal alana kadar karıştırın. Ocağa aldığınız kazandibi karışımını, kısık ateşte sürekli karıştırarak kıvam alana kadar pişirin.

Güllaç

Güllaç Tarifi için tencereye 2.5 litre sütü alın ve ılıtın. Daha sonra üzerine 2.5 su bardağı toz şekeri ilave edin. Üzerine gülsuyu ilave edin. Yuvarlak bir kaba ilk önce bir kepçe sütten dökün.

Sütlaç

Sütlaç yapmak için öncelikle pirinci yıkayıp su ile ateşe koyun. Pirinçler uzayıp suyu çekene kadar kaynatın, soğuk sütü ekleyin. 1-2 defa karıştırıp, kaynamasını bekleyin.

Dondurma

Sütü kaynatın ve altını kısık ateş kıvamına getirin. Bu esnada yumurtalar ile vanilya sahlebi iyice çırpın. Çırpma işlemi sonrasında elde ettiğiniz karışımı kaynamakta olan süte karıştırın.

Tereyağ

Yoğurt yapımı sırasında, kaynamış sütün üzerindeki kaymağı sıyırıp bir kavanozda biriktirin. 4-5 yoğurt yapımı sonrasında tereyağ yapmaya yeterli miktar süt kaymağı birikecektir. Biriken süt kaymağını bir kapta 5 dakika mikser ile karıştırın.

Süt Kesiği (Çökelek)

Aldığınız süt kesilirse değerlendirmek için Süt kesiği, (lor veya çökelek de denir) yapabilirsiniz. Süt kesilmeden de lor yapmanız mümkündür. Bunun için önce sütün kesilmesini sağlamalısınız.

Neden Trakya Çiftlik Sütü Tercih Etmelisiniz ?

%100 Doğal Katkısız
Hijyenik Sağım
Eve Servis